fbpx

Jak znajomość swoich talentów ułatwia działanie w biznesie

WYWIAD Z KATARZYNA JAGIEŁŁO

Kasiu, jakie były Twoje początki w biznesie? Czym się zajmowałaś?

Pierwszą działalność założyłam w 2006 roku. Pracowałam na kontrakcie dla korporacji typu Aegon, Fox Life, Bank Fortis, Bank DNB.

Jednak prawdziwy biznes rozpoczęłam prowadzić w  2011 roku po tym, jak rzuciłam papierami w banku. Zaczęłam wtedy prowadzić warsztaty malowania intuicyjnego. Popełniłam wszystkie możliwe błędy. Patrząc z perspektywy czasu żartuję, że powinnam nagrać kurs online lub napisać książkę pt.: Wszystko, czego nie powinno się robić otwierając własną firmę. (śmiech)

Jakie były Twoje największe wyzwania?

W standardowym systemie edukacji nikt nas nie uczy bycia przedsiębiorcą. Wszystko było dla mnie wyzwaniem! Największy błąd, jaki popełniłam? Zupełnie się nie przygotowałam, tylko podjęłam decyzję i zaczęłam to robić. Moją zmorą była też „Zosiosamowatość”. Tak nazywam przypadłość, którą mamy zwłaszcza my – kobiety, że wszystko zrobię sama. Musiałam się z tego wyleczyć. Dziś kocham delegować zadania i ufam innym, że zrobią je świetnie. Oczywiście wymaga to odpowiedniego przygotowania.

Kim według Ciebie jest liderka?

Liderka to kobieta, która wie, czego chce i potrafi to komunikować w jasny oraz konkretny sposób. Ma odwagę mówienia o swoich planach oraz siłę zarażania innych swoją pasją.

Czym jest Naturalny Styl Przywództwa i jak go odkryć?

Naturalny Styl Przywództwa to wrodzone cechy, które dla każdego są indywidualne. Można się zastanowić, który z wymienionych elementów biznesu przychodzi nam najłatwiej: innowacja i strategia, komunikacja i marketing, serwis i dostawa czy pomiary i kontrola. Jednak prościej jest zrobić darmowy test na www.styllidera.pl.

Jaką rolę odgrywa w biznesie?

Jak naturalne są pory roku, tak w biznesie cykle. Każdy z nas posiada wrodzoną zdolność odnajdywania się najlepiej w określonym etapie cyklu. Steve Jobs był fantastyczny w innowacjach, ale zupełnie nie zajmował się dystrybucją. Oprah Winfrey jest świetna w komunikacji, ale pomiary i systemy to nie jej bajka.

Jak znajomość swoich talentów ułatwia działanie w biznesie?

Jeżeli wiemy, w czym jesteśmy najlepsi, inne rzeczy z łatwością możemy oddelegować lepszym od nas w tej dziedzinie. Na podstawie tej wiedzy możemy, a nawet powinniśmy dobierać wspólników, pracowników i partnerów biznesowych.

Ułatwia to budowanie strategii i modelu biznesowego, automatycznie wyklucza pewne ścieżki, nad którymi być może byśmy się zastanawiali. Pomaga określić docelowego klienta i budować dobrany do niego komunikat marketingowy. Ma jeszcze wiele innych zastosowań.

Jak je odkryć?

Talenty są czymś bardziej szczegółowym niż styl przywództwa. Określonej grupie talentów w metodologii, którą stosujemy (Talent Dynamics) przypisany jest jeden z ośmiu profili: Creator, Star, Supporter, Deal Meaker, Trader, Accumulator, Lord, Mechanic.

Jaka była Twoja droga do tego co robisz teraz?

Kręta (śmiech). Przez pierwszych 13 lat mojego życia zawodowego myślałam, że coś ze mną jest nie tak. Nie potrafiłam wytrzymać w żadnym miejscu dłużej niż 2 lata. Byłam sfrustrowana, nieszczęśliwa i czułam, że nie realizuję swojego potencjału. Aż do momentu kiedy odkryłam, że mój profil to Creator. Wtedy zrozumiałam, z czego wynikały te problemy. W żadnej z dotychczasowych prac nie wykonywałam zadań opartych o moje naturalne zdolności… To nie mogło się udać!

Od momentu, kiedy poznałam Talent Dynamics zakochałam się w tej metodologii, zrobiłam bardzo szybko uprawnienia i zaczęłam wykorzystywać tę wiedzę w pracy z moimi klientami. Następnie doszłam do najwyższego poziomu partnera globalnego i przeszłam program mentoringowy u twórcy metodologii, Rogera Jamesa Hamiltona.

Aktualnie jestem współwłaścicielem i prezesem firmy konsultingowo-szkoleniowej, która wykorzystuje Talent Dynamics do pracy z klientami. Nie wyobrażamy sobie pracy z kimkolwiek, kto nie zrobił testu profilowego. Oczywiście można, ale dzięki testowi oszczędzamy kilka godzin konsultacji i jest nam dużo łatwiej dopasować strategię idealną dla klienta – jego profilu i firmy.

W jaki sposób pomagasz kobietom w prowadzeniu firm?

Rozwiązuję ich problemy. Kiedy znam ich profil, znam również odpowiedzi na pytania z zakresu wizji, strategii i zespołu. Często wchodzę w tak bliskie relacje z moimi klientkami, że czują się, jakby miały wirtualnego wspólnika.

Spojrzenie z zewnątrz jest bardzo cenne, bo ryba nie widzi akwarium, w którym się znajduje.

Co jest dla kobiet biznesu największym wyzwaniem według Ciebie?

Wspomniana wcześniej „Zosiosamowatość”. Wbite do głowy przekonania, że ze wszystkim sobie poradzą. To prawda. Ale nie na tym polega biznes. Biznes to gra zespołowa.

Ekspert personal leadership, certyfikowany trener i partner globalny Talent Dynamics – systemu szkolenia przywództwa i wydajności zespołu. W ciągu 6 lat pracy z liderami opracowała autorską metodę My Talent Up służącą do akceleracji biznesu. Łączy ona odkrycie naturalnego talentu z byciem świadomym liderem i budowaniem silnej naturalnej marki organizacji. Jest mentorką, szkoli i doradza. Najbardziej ją cieszy kiedy widzi efekty swojej pracy z liderami. Inspiruje do zmian.

Kasia jest także mentorką i trenerem w Szkole Liderek, gdzie prowadzi autorskie warsztaty na temat stylu przywództwa. 

Sprawdź najbliższy termin rekrutacji i APLIKUJ