Relacja z konferencji „Z lekkością o seksie”

 

8 marca 2023

    Dnia 8 marca 2023 obyła się konferencja „Z lekkością o seksie”, zorganizowana przez adeptki szkoły liderek – Adrianę, Karolinę, Kasie i Anię. Kobiety zgromadziły się w dniu swojego święta w domu kultury Śródmieście przy ul. Smolnej. We foyer przed salą widowiskową swoje produkty wystawiali także wystawcy.

    Na początku na scenie pojawiła się Katarzyna Dziubałka i opowiedziała o szkole Liderek, jej idei i misji. Przedstawiła organizatorki oraz opowiedziała o ich konferencyjnym debiucie.

    Jako pierwsze prelegentki w panelu o emocjach wystąpiły: Edyta Szczęsna-Zakrocka i Kamila Kubiak. Wykład zaczął się rozmową o tym czym jest pruderia. Czyli czemu nie mówimy wprost o seksie, co wywołuje wstyd, emocje jakie nas blokują przed rozmową o seksie. Kolejnymi tematami były asertywność i wybieranie świadomego dobrego życia poprzez skupieniu się na sobie i wybieraniu decyzji w zgodzie ze sobą. Oraz mówieniu nie-bez tłumaczenia. Panel jak temat wystąpienia był emocjonalny i poruszył do dyskusji uczestniczki wydarzenia. 

    Kolejna na scenie zaprezentowała się Ewelina Tyszko- Bury, która zajmuję się osteopatią ginekologiczną. Tematem prelekcji był temat „Bolesne współżycie czy musi boleć?” Okazuję się, że wpływ na bolesne współżycie może mieć wiele czynników tj : podniesione napięcie mięśniowe, cieńsza lub sucha śluzówka, karmienie piersią, pochwica lub endometrioza. Pomóc nam może wizyta u specjalisty lub praca własna z wibratorem. Jest to temat wciąż mało znany i rozpoznawany, ale diagnoza specjalisty może przynieść pacjentkom ulgę i przyjemność w bezbolesnym stosunku. Pojawił się też kontrowersyjny temat nacięć przy porodach, który wywołał dyskusję przez to, że nie ma złotego środka na to jak ochronić krocze podczas porodu. Każdy przypadek jest inny i trzeba do niego podejść indywidualnie. 

    Kolejną postacią na scenie była Renata Oczkowska, która mówiła o naszej mocy i przekonaniach programowanych nam od najmłodszych lat. O tym, że definiują Nas i nasze przekonania o nas samych i naszej seksualności. 

    Następnie Kasia Orlińska przeprowadziła wywiad z Martą Niedźwiedzką – autorką znanych podcastów „O zmierzchu”. Temat prelekcji to „Slow seks – uwolnij miłość”. Marta opowiadała o tym jak nasze mózgi nie nadążają za ewolucją życia i technologią. Za ilością bodźców, za urywkami treści, wiadomości i informacji z zewnątrz – ze życie będzie ciężkie i lekko nie będzie 😉 z tego właśnie powodu. Obecne społeczeństwo narażone na stres i życie w pośpiechu nie ma ochoty na seks, ponieważ libido spada w takich warunkach życia. Wniosek jest taki aby więcej odpoczywać i smacznie jeść a przyjdzie na pewno większa ochota na przyjemności 🙂 Slow life daje slow seks! Pamietajmy!

    Katarzyna Banasiak- Marszałek z fundacji „Ponton” opowiadała o edukacji seksualnej i tym czy kiedyś się ona kończy. Okazuję się, że absolutnie nie i nawet seniorzy proszą o rady i wysłuchanie w zakresie edukacji seksualnej. Kasia na codzień pracuję, też w telefonie zaufania i odpowiada tam na zapytania odnośnie zabezpieczeń, chorób przenoszonych drogą płciową i wiele innych. Edukacja w szkołach to temat, który nadal budzi wiele kontrowersji i treści są ścisle kontrolowane przez rodziców dzieci. Muszą być wcześniej zautoryzowane przez rodziców. 

    Następne i ostatnie wystąpienie należało do Patrycji Wonat – temat : „O Bezpieczeństwie w BDSM”. Patrycja zaczęła wykład anegdotą o tym jak przyrządy kuchennych np. łopatka do jajecznicy może urozmaicić nasze życie seksualne na co dzień. Nie tylko bicze i pejcze, których nie musimy posiadać na stanie w domu na co dzień 🙂 Mówiła o tym jak wcielanie się w różne role w seksie zmienia nasz stosunek nawet po wielu latach rutyny. Warto wybrać wspólnie „zabawki” i dopasować do naszych wspólnych potrzeb z partnerką/partnerem. Podczas nich pamiętajmy o bezpieczeństwie i zapasowej parze kluczyków np. do kajdanek. Czasami  zwykły sznur może być bezpieczniejszy od zgubionych kluczyków i uwięzi.

    W dalszej części i ostatniej już dziewczyny wylosowały zwycięzców loterii wizytowkowej- radość wygranych to niezapomniane momenty. Prezenty też były bardzo satysfakcjonujące 🙂

    Uważam, że debiut dziewczyn był bardzo sprawny i udany. To temat do rozwinięcia jeszcze wieeele razy w przyszłości. Wiec napewno pojawię się podczas kolejnych edycji.

    Relację pisała adeptka szkoły liderek – Anna Goliasz-Kurek 

    Zdjęcia wykonała Anna Trafisz