Alfabet Liderki – C jak Charyzma
1 lipca 2021
Kolejna litera w alfabecie Liderki to C, a słowo, które wybrałyśmy to CHARYZMA.
Charyzma często kojarzy nam się z siłą przebicia, mocą oddziaływania na innych i tak zwanym porywaniem tłumów. To silna umiejętność i potrzeba wpływania na innych, która bywa szalenie wartościowa, ale ma również swoje ciemniejsze strony.
Charyzmą wykazują się często osoby, które mają nadzwyczaj rozwinięte umiejętności przywódcze. To urodzeni liderzy/ szefowie/manager, którzy potrafią zarządzać zespołem, albo mówcy, edukatorzy, którzy potrafią skupić uwagę odbiorców.
Co jest wielką zaletą osób charyzmatycznych?
- Są odważne i bezpośrednie.
- Mają talent do opowieści, ciekawych i barwnych.
- Potrafią doskonale się komunikować.
- Zarażają entuzjazmem.
- Mają w sobie wiele pasji.
- Mają umiejętność perswazji.
- Budzą podziw i szacunek.
Jakie bywają ich wady?
- Czasami pewność siebie potrafi przejść w narcyzm.
- Miewają tendencje do dominacji.
- Zdarza im się sięgać do technik manipulacyjnych
- Konfabulują w swoich osobowościach, zatracając granice.
- Mogą budzić onieśmielenie i lęk.
Jak widać, granica jest cienka i łatwo o niej zapomnieć. Historia pokazała, że mieliśmy do czynienia z niejednym charyzmatycznym przywódcą, który potrafił doskonale zmylić i manipulować całymi narodami, tak bardzo był przekonujący.
Ale charyzma to jednak wielki dar, który dobrze wykorzystany może zmienić życie wielu osób. Osoba charyzmatyczna świetnie odnajdzie się jako mówca motywacyjny, edukator, nauczyciel, który potrafi inspirować i zachęcać do nauki, manager, stanowiska kierownicze, HR, politycy, działacze społeczni i wiele innych. Charyzma przydaje się również, wtedy kiedy chcesz zaistnieć i zbudować swoją markę osobistą w social media.
Jak sprawdzić, czy jesteś osobą charyzmatyczną?
Pomyśl, czy:
- Potrafisz jasno komunikować swoje potrzeby i oczekiwania.
- Czujesz, że ludzie chcą i lubią Cię słuchać.
- Przemawiania do większej grupy sprawia Ci przyjemność.
- Jesteś optymistką i podchodzisz do życia z entuzjazmem.
- Jesteś zarówno dobrym mówcą, jak i słuchaczem.
- Umiesz obronić swoje stanowisko i jasno je sprecyzować.
- Jesteś pewna siebie i znasz swoją wartość.
- Umiesz rozmawiać z ludźmi o odmiennych poglądach.
- Szybko zyskujesz sympatię innych.
Jak wydobyć charyzmę – 6 kroków
Można powiedzieć, że charyzma jest pewnym naturalnym talentem Liderki, która wie, dokąd chce zmierzać i nie boi się po to sięgnąć. Jednak pocieszające jest to, że nawet jeśli Ci jej brakuje, to możesz nad nią popracować. I niejednokrotnie w Szkole Liderek obserwowaliśmy ten cudowny proces odnalezienia siebie, nabierania pewności siebie i nabywania charyzmy. Zresztą taki jest cel naszej Szkoły. Dodawania Wam skrzydeł i właśnie charyzmy. Nie musisz zostać mówcą motywacyjnym, charyzmę możesz wykształcić na różnych poziomach.
Jednym z ćwiczeniem jest uważne słuchanie i angażowanie się w rozmowę. Osoba charyzmatyczna lubi i umie słuchać, a więc ćwicz aktywne słuchanie, dopytuj, zadawaj pytania, interesuj się informacjami, jakie powierzają Ci inni ludzie. Staraj się zapamiętać Wasze rozmowy. Obserwuj też czyjejś mowę ciała, która może być skutecznym drogowskazem dla rozszyfrowania drugiej osoby. Po drugie nie bój się wyrażania swojej opinii w dyskusji. Twoje zdanie jest ważne i wartościowe. Przełamując bariery, możesz zyskać na pewności siebie. Po trzecie zadbaj o warstwę wizualną, wyprostuj się i patrz w oczy swojemu rozmówcy. Przygarbiona postawa ciała sugeruje, że jest się osobą bojaźliwą, niepewną, nieśmiałą, o niższej ocenie swojej wartości. Prosta sylwetka to w mowie ciała oznaka pewności siebie, witalności, energii i dyscypliny. Dodatkowo świetne wrażenie robi umiejętna gestykulacja, która wzmocni Twój przekaz werbalny. Używaj gestów w sposób przemyślany i jednocześnie naturalny, dzięki czemu zbudujesz swoją wiarygodność oraz wizerunek osoby dynamicznej.
Po czwarte czytaj. Czytanie rozwija, tak po prostu. Wiedza na rozmaite tematy jest bardzo łatwo dostępne i możesz rozwijać swoje zainteresowanie bardzo łatwo. Dodatkowo czytanie wzbogaca nasze słownictwo i kunszt wysławiania się i minimalizuje błędy językowe typu: w każdym bądź razie (poprawnie: w każdym razie!) czy zamienne stosowanie bynajmniej-przynajmniej. Oznaką charyzmy jest umiejętność precyzowania wypowiedzi, bez nadmiernej jej kwiecistości, ale błyskotliwe.
Po piąte uśmiechaj się i wyciągaj rękę do ludzi. Dzięki entuzjazmowi możesz być odebrana jako osoba ujmująca i zachęcająca do rozmowy.
Uśmiech pomaga i bywa zaraźliwy. Ludzie lepiej się czują w towarzystwie osób pozytywnych, z poczuciem humoru niż smutnych ponuraków o negatywnym nastawieniu. Oczywiście nie rób tego na siłę!
I ostatnia nasza rada to ubiór. Zadbaj o to, żeby wyrażał Cię, Twój styl. Zadbaj o to, by czuć się dobrze w swojej stylizacji, ale w sposób dodający pewności siebie, a nie typu domowy dres. 🙂
Charyzma to dar, ale również umiejętność, którą w dużym stopniu możemy wypracować. Przyda się ona nie tylko w życiu zawodowym, ale również na polu prywatnym. Tak, żeby poczuć się pewniej ze swoim wewnętrznym ja.
„CHARYZMA TO CECHA, W KTÓREJ EFEKCIE NIKT NIE PRÓBUJE NAWET PODWAŻYĆ TWOJEGO ZDANIA” Brian Tracy
Artykuł napisała: Akeksandra Biszczad