„Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”

Stefanie Stahl

8 lutego 2022

Recenzję książki Stefanie Stahl „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” właściwie mogłabym zamknąć w jednym zdaniu: Lektura mocna, wartościowa, nazywająca i odkrywająca to, co zostało nieświadomie lub też świadomie przez nas ukryte.

Autorka przyjaznym językiem nazywa rzeczy po imieniu. Nie poucza, raczej uświadamia. Przybliża schematy, dając przykłady konkretnych sytuacji, które mogą wydarzać się w życiu każdego czytelnika.

To nie jest łatwa lektura, nie należy się z nią spieszyć, połykać w całości. Zalecałabym ją sobie dawkować, czytać w skupieniu z uważnością i otwartością.

Zaznaczam, że to nie jest książka, która zastąpi terapeutę. Pomoże jednak uzmysłowić sobie mechanizmy i schematy, według których działamy. Pozwala analizować nasze zachowania i przybliżyć się do odpowiedzi, dlaczego w codziennych sytuacjach zachowujemy się tak, a nie inaczej. Dlaczego pewne decyzje podejmujemy bez wahania, a inne są dla nas nie do przejścia.

Autorka przedstawia człowieka jako złożenie 3 person: Dorosłego, Dziecka Cienia i Dziecka Słońca. Opisuje dokładnie, jakie zachowania naszych rodziców wobec nas i sytuacje z naszego dzieciństwa, które miały na nas wpływ wtedy, wpływają również w dorosłym życiu.

Dzięki nazwaniu person łatwiej jest czytelnikowi odnieść je do siebie. Autorka sprawnie prowadzi nas przez definicje Wewnętrznego Dziecka, przybliża podstawowe potrzeby psychiczne każdego człowieka czy opisuje, jak nasze dzieciństwo wpływa na nasze zachowania.

Następnie dokonuje dokładnej analizy Dziecka Cienia wraz z opisaniem strategii obronnych. Podaje też mnóstwo ciekawych i wymagających zatrzymania się ćwiczeń wspomagających uleczenie Dziecka Cienia.

W następnych rozdziałach czytelnik ma szansę odkryć swoje Dziecko Słońca oraz poznać szereg strategii obronnych tak, aby częściej stać w Słońcu niż w Cieniu.

_______________

Technicznie: książka jest napisana przystępnym językiem, rozdziały zawierają skondensowaną wiedzę. Są wręcz krótkie i niezwykle rzeczowe. Czcionka i sposób rozmieszczenia tekstu są przyjemne dla oka i nie powodują zmęczenia przy czytaniu. Piszę o tym, ponieważ ten aspekt jest dla mnie równie ważny, jak wartość merytoryczna, a mam wyraźnie, że przy recenzjach nie poświęca się mu miejsca właściwie w ogóle.

Z mojego punktu widzenia jest to pozycja niezwykle wartościowa i rekomenduję ją każdej osobie, która chce się zagłębić w swoją przeszłość przez pryzmat dzieciństwa.

 

Na koniec przytoczę dużo mówiący o ludziach cytat zaczerpnięty z Ralpha Waldo Emersona, od którego Stefanie Stahl rozpoczyna swoją książkę:

„Większość cieni w naszym życiu powstaje wtedy, gdy sami zasłaniamy sobie słońce”.

 

A więc czas stanąć w Słońcu.

Autorka tekstu: Edyta Szczęsna-Zakrocka, Adeptka XI Szkoła Liderek, Life Coach więcej na https://elementyszczescia.pl

Redakcja i zdjęcia: Aleksandra Biszcz