fbpx

5 testów osobowości, które pomogą Ci odkryć Twoje talenty i mocne strony

18 grudnia 2020

Jeśli nigdy nie robiłaś sobie testu osobowości, to zdecydowanie warto spróbować. Osobiście 7 lat temu, gdy zaczęłam myśleć o biznesie z pasji, zaczęłam odkrywać swoje talenty. Okazało się wtedy, że mam naturalne predyspozycje w kierunku pewnych prac, zachowań, sposobów zarabiania i choćbym bardzo chciała pewne rzeczy, nie przychodzą mi łatwo i naturalnie.

Dziś już wiem, że praca w zgodzie ze swoimi talentami daje nam możliwość zarabiania większych pieniędzy w krótszym czasie, a przy tym czujemy się bardziej spełnione. Wiedza ta pozwala też lepiej rozumieć osoby z innymi profilami i to, że każdy z nas ma trochę inny talent, styl myślenia i podejście do życia. Nie ma lepszych i gorszych talentów, a każdy z nas przyszedł tutaj z takimi zasobami, aby pozwoliły nam zrealizować siebie i swoją misję.

„Każdy jest geniuszem, ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia.”
Albert Einstein

Samo wykonanie testu może nie wystarczyć, aby pomóc zrozumieć, jak wykorzystać nasze talenty lub przekuć je w mocne strony. Konieczne jest zazwyczaj również przeczytanie lektury i konsultacja z certyfikowanym trenerem metody. Niezwykle wartościowy może okazać się udział w warsztatach, podczas których zobaczymy w praktyce, jak przejawia się nasz profil osobowości i jak różni się od profilu innych Uczestników. Oto kilka przykładów ciekawych testów osobowości.

1. MBTI

Gdy zaczynałam Szkołę Liderek w 2012 roku to właśnie MBTI był jednym z pierwszych testów, jakie wykonałam. Już wtedy okazało się, że mam  profil Przedsiębiorcy. Sama nie do końca rozumiałam wyniki tego testu, gdyż pracowałam jeszcze w korporacji. Dziś 7 rok prowadzę firmę i, mimo że gdy robiłam ten test, byłam bardzo nieświadoma, to jak widać bardzo poprawnie określił on moją osobowość.

Kwestionariusz Myers-Briggs[a], MBTI (od ang. Myers-Briggs type indicator) – test psychologiczny służący do określenia typu osobowości. Jest rozszerzoną koncepcją Carla Gustava Junga, który zaobserwował, że ludzie mają określone preferencje dotyczące kierowania ich energii i „ładowania akumulatora”, sposobu zbierania informacji i podejmowania decyzji.

Według testu ludzka osobowość dzieli się bowiem na 16 typów. Wykonanie testu kosztuje kilkaset złotych, natomiast jest w Internecie dostępny bezpłatny odpowiednik: https://www.16personalities.com/pl

Bardzo polecam wykonanie tego testu, szczególnie że jest dostępny bezpłatnie, a jego wykonanie zajmie Ci zaledwie 12 minut 😊

2. INSIGHT DISCOVERY

Tak zwane Insighty były drugim testem, na który się natknęłam w drodze swoich poszukiwań w zakresie talentów. Bardzo lubię to narzędzie. Powstało wiele książek pomagających zgłębiać tę metodę i pracę z nią.

 

Insighty jest doskonałym narzędziem opisującym indywidualny styl funkcjonowania, oparty na najstarszej na świecie typologii człowieka autorstwa Hipokratesa (choleryk, sangwinik, flegmatyk, melancholik) oraz na typologii osobowości C.G. Junga. Wyniki testu przedstawione są w 4 energiach kolorystycznych. Informacje, jakie uzyskujemy z ich opisu, podpowiadają nie tylko jak dana osoba lubi działać, ale też, jakie ma preferencje we współpracy i komunikacji.

Zachęcam Was do wykonania testu oraz przeczytania książek „Jakiego kolory jest Twój spadochron” – od trzydziestu lat najlepiej sprzedający się na całym świecie poradnik dla poszukujących pracy oraz książkę „Kolory – czyli prosta obsługa instrukcji człowieka” Ewa Błaszczak. Dzięki niej zrozumiesz, jakim typem osobowości jesteś, czyli którym kolorem – Czerwonym wojownikiem, Żółtym gwiazdorem, Zielonym społecznikiem czy Niebieskim ekspertem 

3. FRIS

Dla mnie jest to polski odpowiednik INSIGHT DISCOVERY. FRIS® został stworzony na podstawie wyników polskich badań. Jest rozwijany i dopasowywany do polskich realiów. Wynik, jaki uzyskałam w teście FRIS pokrywa się prawie dokładnie z tym, co wyszło mi na tzw. Insightach. Koszt testu to około 250 zł. Więcej na https://fris.pl/

Model FRIS® opiera się o 4 perspektywy poznawcze: FAKTY – RELACJE – IDEE – STRUKTURY (w skrócie FRIS®).

Perspektywa FAKTÓW (zielony trójkąt) Jest to szybka ocena faktów ze względu na przydatność do osiągnięcia konkretnego celu. Bazuje na sprawnym rozpoznawaniu związków przyczynowo-skutkowych.

Perspektywa IDEI (żółte koło) Jest to wychodzenie poza obecny stan rzeczy, odbierany jako jedna z możliwych alternatyw. Wynika ze swobodnego podważania obecnych i odkrywania nowych zależności.

Perspektywa RELACJI (czerwone serce) Jest to intuicyjne rozpoznawanie tego, co łączy osoby, obiekty i zdarzenia. Związki te są najczęściej odbierane w sposób bardzo osobisty i subiektywny.


Perspektywa STRUKTUR (niebieski kwadrat) 
Jest to wnikanie w głąb istoty problemu, aby uzyskać jego kompletny i spójny obraz. Wymaga operowania na wysokim poziomie szczegółowości z dużą liczbą kryteriów.

4. TALENT DYNAMICS

O modelu Dynamiki Talentów po raz pierwszy usłyszałam od Michała Wawrzyniaka, który promował ten test w Polsce. Test ten wyróżnił się dla mnie tym, że bardzo mocno pomagał określić swój profil w biznesie i to, jak najszybciej kreować przepływy finansowe biorąc pod uwagę swój profil. Jest to również test skierowany do Liderów. Odkrywając swój profil Kreatora, dowiedziałam się, jak najlepiej zarabiać w firmie, którą buduję oraz kogo dobierać sobie do współpracy, aby moja firma szybko rosła. Test jest niezwykle precyzyjny i pomaga odkryć swoje „flow”, co bardzo mnie urzekło i z metodą pracuję do dziś. Jest to także test, w oparciu, o który pracuję teraz z Liderkami w Szkole Liderek. 

Test Dynamiki Talentów (autor Roger James Hamilton) zrobiło już ponad 500 000 Liderów, wśród nich najwięksi tego świata: Richard Branson, Oprah Winfrey, Warren Buffett czy Mark Zuckerberg. Rozwiązały go także wszystkie nasze adeptki w ostatnich 3 latach 😊 Pokazuje on, jak zwiększać zaufanie i flow, relacje między różnymi osobowościami, etapy rozwoju firmy i style skutecznego przywództwa. Dynamika Talentów to jeden z najlepszych testów, który odkryje przed Tobą najlepszą dla Ciebie strategię prowadzącą do zrozumienia siebie, wyższej produktywności i bogactwa.

Test kosztuje około 350 zł i aby go wykonać, odsyłam Cię na stronę jednej z naszych trenerek w Szkole Liderek – Kasi Jagiełło. Możesz również wykonać bezpłatną podstawową wersję testu tutaj: https://styllidera.pl/

Ponadto polecam Ci książkę „Queen in flow”, w której Kasia Jagiełło bardzo dużo pisze o tej metodzie. Więcej informacji na temat możesz znaleźć Talent Dynamics na video live oraz w wywiadzie z Kasią Jagiełło.

5. TALENTY GALLUPA

Test Gallupa to moje ostatnie odkrycie. Wprawdzie o słyszałam o nim już wiele lat temu i czytałam  opis wszystkich 34 talentów, ale nigdy wcześniej go nie sprawdziłam. W ostatnim czasie bardzo dużo słyszałam od Pani swojego czasu, że cały jej zespół zbudowała w oparciu o talenty. Praca z nimi zdecydowanie pomaga odkryć, w czym możemy być dobre, a na czym nie warto się skupiać. Test z talentów kosztuje około 150 do 255 zł w zależności czy jest to zdiagnozowanie 5 naszych talentów, czy wygenerowanie pełnego raportu 34 talentów. Ja zdecydowanie polecam wersję pełną raportu plus konsultację, na przykład z Malwiną Faliszewską, która jest naszym ekspertem w Szkole w tym temacie. Malwina jest również Absolwentką Szkoły Liderek z pierwszej edycji i jedną z bohaterek książki „Liderki” Pracuje w korporacji oraz z Kobietami do wielu lat. Na pewno pomoże odkryć Ci potencjał drzemiący w Twoich talentach. W tym roku wszystkie liderki w obecnej edycji Szkoły Liderek zrobiły sobie test i też uczą się realizować grupowe projekty na podstawie talentów Gallupa.

Więcej o talentach możesz posłuchać na video-live’a z Malwiną Faliszewską „Jesteś unikalna jak jedna na 33 mln osób” oraz na webinarze “Jak przekuć talenty w mocne strony?

Tutaj między innymi Pani swojego czasu opowiada o talentach Gallupa i tym jak je wykorzystuje u siebie w #GangPSC

6. BONUS – VIA

Ożyw swoje mocne strony i żyj pełniej poprzez dołączenie do ponad 13 milionów ludzi, którzy wzięli udział w JEDYNEJ bezpłatnej naukowej ankiecie na temat mocnych stron charakteru.

VIA jest dla mnie bardzo podobnym testem do Gallupa, można potraktować ten test na początek jako bezpłatny odpowiednik testu Gallpua. 

Ankieta VIA dotycząca mocnych stron postaci to bezpłatna samoocena, która zajmuje mniej niż 15 minut i dostarcza wielu informacji, które pomogą Ci zrozumieć Twoje najlepsze cechy. Raporty VIA zapewniają spersonalizowaną, dogłębną analizę bezpłatnych wyników, w tym praktyczne wskazówki, jak wykorzystać swoje mocne strony, aby uzyskać lepsze samopoczucie. WYKONAJ TEST VIA