Świadoma finansowo 

13 kwietnia 2023

Anną Stepień-Kraska, edukatorką finansową, konsultantką talentów, szkoleniowcem, inwestorką,  przedsiębiorczynią, absolwentką 10. edycji Szkoły Liderek, a obecnie mentorką i trenerką w Szkole Liderek, rozmawia Katarzyna Dziubałka.

Czym charakteryzują się silne fundamenty w biznesie?

Przede wszystkim rozsądnym zarządzaniem finansami, konkretną wizją i planem jej realizacji oraz bardzo dobrą znajomością siebie. Swoich talentów, mocnych stron, ale również cieni.

O czym kobiety najczęściej zapominają, jak zaczynają otwierać firmę?

O tym, że perfekcja to jedynie koncepcja i że mają prawo do błędów.

Jesteś certyfikowanym mentorem różnych metod pracy m.in Wealth Dynamics czy Talentów Gallupa. Czy warto wykonać wszystkie testy, które proponujesz, czy zacząć od jednej metody i ją zgłębiać?

Jeżeli ktoś jest na początku swojej drogi rozwojowej lepiej poznać dobrze jedno narzędzie i dopiero po jakimś czasie kolejne. Natomiast dla osób biegłych w rozwoju osobistym można zastosować połączenie kilku narzędzi, ale to również jest proces. Samo „zrobienie” badania czy testu i uzyskanie rezultatu to za mało. To jest początek drogi. Trzeba zrozumieć co to dokładnie oznacza, jak zastosować go w życiu i faktycznie z tej wiedzy aktywnie korzystać.

Z czym najczęściej zgłaszają się do Ciebie Kobiety?

Najczęściej ciekawe są, jak poprawić swoją sytuację finansową. Ja specjalizuję się w budowaniu silnych fundamentów finansowych i pomagają mi w tym narzędzia psychometryczne, które odsłaniają nasze talenty oraz potencjał drzemiący w naszych schematach myślowych. Najczęściej słyszę, że jak będą miały tyle i tyle pieniędzy to wtedy…. I tutaj jest lista spraw z ich wyśnionego życia. Z doświadczenia wiem, że bardzo dużo rzeczy z tej listy jest do zrealizowania od razu. Kluczem jest świadome podejście do zarządzania pieniędzmi. Bo ono jest najbardziej istotne na początku. Jak jest się bogatym można zacząć być rozrzutnym J

Jesteś Absolwentką Szkoły Liderek, a obecnie mentorka i trenerką. Co dał Ci udział w kursie?

Udział w Szkole Liderek był impulsem. Z logicznego punktu widzenia program był dla mnie oczywisty. Już wówczas prowadziłam własny biznes od 10 lat. Coś jednak pod skórą mi mówiło, aby mimo to się zapisać. Intuicja mnie nie zawiodła. W trakcie Szkoły Liderek „przypadkowo” zrodziła się moja trzecia marka ASANKA Mind Quest skierowana przede wszystkim do kobiet. Jej misją jest uzmysłowianie kobietom ich niezwykłego potencjału w biznesie i życiu oraz budowa społeczności Kobiet Świadomych Finansowo.

Zarządzasz kilkoma markami z różnych branż m.in szkoleniowej, handlowej, a nawet turystycznej, a przecież nie jesteś typowym kreatorem 🙂 Co to oznacza i jak odnaleźć swoją misję i powołanie? 

W dzisiejszym świcie hasło „Bądź kreatywna!” jest tak wyświechtane, że aż męczące i często też kompletnie źle używane. Kreatywność to wymyślanie czegoś nowego. Elon Musk jest Creatorem według Wealth Dynamics, był nim również Steve Jobs. Ich domenom jest wymyślanie czegoś czego nie było i co wykracza poza pojmowanie większości ludzi. Telefon bez klawiszy stał się po latach czymś naturalnym, a ludzie zapomnieli, że Jobs został wyśmiany, gdy o tym po raz pierwszy powiedział. To jest kreatywność.

Ja natomiast opieram się na tym co jest, na analizie teraźniejszości i przeszłości dla uzyskania lepszych wyników dziś i jutro w krótszym czasie. Nie wymyślam koła na nowo, ale znajduje dla niego lepsze zastosowanie. Dostrzegam powiązania, które już istnieją i skracam drogę pomiędzy punktami. Upraszczam. To nie jest kreatywność. To jest umiejętność zarządzania tym co jest.

Każdy z nas ma inną drogę tworzenia bogactwa, talenty, mocne strony, doświadczenia, historie… Zmiennych jest bardzo dużo, dzięki czemu każdy jest unikalny. Narzędzia takie jak Wealth Dynamics, Talenty Gallupa, Archetypy Finansowe czy Archetypy Marki są metodą na skrócenie drogi do odkrycia swojej unikalności. Dźwignią w procesie, która wynosi nas na wyższy poziom windą, oszczędzając nam żmudną pieszą wędrówkę na szczyt zwany sukcesem. Czymkolwiek on dla nas jest.

Czy swoim Klientkom doradzasz oprzeć swój biznes na jednej nodze czy na wielu?

Zależy na jakim ktoś jest etapie. Kilka nóg jest celem, ale nie od razu Rzym zbudowano. Dobre przyjrzenie się temu co jest tu i teraz i wyciągnięcie z tego maksa może przynieść lepsze rezultaty i szybciej doprowadzić nas do drugiej, trzeciej, czwartej, a nawet dziesiątej nogi niż od razu rozpoczynanie kilku rzeczy na raz.

W Polsce inwestuje ok. 13% Kobiet, a Ty jesteś jedną z nich. Z czego to wynika i jak stać się inwestorką?

Z moich obserwacji, mimo, że żyjemy w XIX wieku mentalnie wielu ludzi tkwi jeszcze w czasach zależności kobiety od mężczyzny. Zmieniają się czasy, technologia, możliwości a ludzkie nawyki i przekonania, niezmienione, tkwią głęboko zakorzenione w podświadomości. Nie wielu wie i pamięta skąd się wzięły, ale trzymamy się ich kurczowo jakby od tego miało zależeć nasze życie, choć paradoksalnie je niszczy. Inwestycje, biznesy, pieniądze były przez wieki domeną mężczyzn i to pokutuje jeszcze w teraźniejszości. Z każdym rokiem inwestujących kobiet, Kobiet Świadomych Finansowo będzie przybywać i stanie się to tak oczywiste jak telefon bez klawiszy. Jak stać się inwestorką? Zdecydować się i zacząć. Uczyć się, ponosić porażki i osiągać sukcesy. Krok za krokiem.

Jaki jest Twój ulubiony cytat czy jakieś motto przewodnie, które motywuje Cię każdego dnia 🙂

Ten, kto panuje nad innymi, jest potężny,

Lecz ten kto panuje nad sobą, jest prawdziwym olbrzymem”

Nie mam pojęcia czyje to słowa, ale towarzyszą mi od ponad 20 lat. Są w pewnym sensie esencją tego na czym się w życiu skupiam. Na osiągnięciu pełnej wewnętrznej harmonii i zrozumieniu siebie w każdym aspekcie. To napędza mnie do nauki, analizy, wyciągania wniosków, wynajdywania nowych dróg i eksperymentowania na sobie. ASANKA Mind Quest powstała na bazie moich doświadczeń z moją osobistą pracą z narzędziami profilującymi, mojej drogi odkrywania siebie oraz moich doświadczeń jako przedsiębiorczyni i umiejętności zarządzania pieniędzmi, które z roku na rok są coraz lepsze. Moim mottem jest natomiast „Zaczynaj od siebie!”

Już 3 raz z rzędu będziesz prowadziła pierwszy dzień w Szkole Liderek. Nieustannie się rozwijasz i podnosisz swoje kompetencje – czy przygotowałaś coś specjalnego na najbliższą edycję? 🙂

Dzięki temu, że uczestniczki robią u mnie badanie Wealth Dynamics przed pierwszym zjazdem już wiem jaka może być dynamika w grupie. Od niej zależy w jaki sposób przedstawię i poprowadzę temat. Ostatnie lata należały do wiosenno-letnich profili. W tym roku dynamika się zmienia J W związku z tym treści też będą inaczej przedstawione. Ale po co za dużo zdradzać już teraz 🙂

ASANKA Anna Stępień-Kraska

Edukatorka finansowa, konsultantka talentów, coach, przedsiębiorczyni, inwestorka, szkoleniowiec. Jest jedną z nielicznych w Polsce certyfikowaną coachką metody Sacred Money Archetypes® by Kendall SummerHawk, Flow Consultantką metodologii Talent i Wealth Dynamics by Roger Hamilton oraz certyfikowaną coachką Instytutu Gallupa. Prowadzi szkolenia, sesje coachingowe i mentoringowe. Autorka książki „Islandia Stopem” oraz autorskiego szkolenia FINANSOWE FUNDAMENTY, które w kompleksowy i praktyczny sposób uczy, jak zarządzać swoim budżetem i świadomie przejść na etap inwestycji. www.asanka.pl